Прес-конференція:«Чому українська молодь читає менше?» (10 лютого 2010 р.)

опубліковано 21 лист. 2014 р., 02:16 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 3 квіт. 2017 р., 21:12 користувачем Tatyana Yakushko ]
8 квітня 2010 року з ініціативи Благодійного фонду Влади Прокаєвої «Обдаровані діти - майбутнє України» та державної установи «Державна бібліотека України для юнацтва» була проведена прес-конференція, на якій обговорювалося питання«Чому українська молодь читає менше?».
В обговоренні брали участь: Георгій Саприкін – директор державного закладу «Державна бібліотека України для юнацтва»; Влада Прокаєва – президент та засновниця Благодійного фонду «Обдаровані діти – майбутнє України», радник Міністра у справах сім’ї, молоді та спорту;

Василь Шкляр – заступник голови «Національної спілки письменників України»; Раїса Сорочинська-Кириленко – Народний депутат України, заслужений лікар; Олег Яценківський –Відповідальний секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО; Ольга Сумська - народна артистка України театру і кіно; Іван Драч – відомий поет; Іван Малкович – письменник, директор дитячого видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»; Андрій Мішин – директор Інституту проблем сім'ї та молоді; Олександр Афонін – президент Української асоціації видавців; Галина Гуцул – заступник директора Книжкової палати України; Фома – вокаліст групи «Мандри».

Питання, порушене учасниками дискусії дійсно гостро стоїть на сьогоднішній день в Україні.

Українці впевнено залишають категорію «найбільш читаючих в світі», близько 46% українців взагалі не читають. За наведеними, заступником директора книжкової палати України Галиною Гуцул, даними статистики: «на сьогоднішній день на одного жителя України припадає 1,1 книги. У 2008 році було видано 24 тисячі книжок, з них лише 42 - для дітей та юнацтва, а в 2009 році 22 тисячі, 40 з яких - для молоді». Якщо порівнювати показники найближчих сусідів, наприклад, Росії та Польщі, то в цих країнах на одного жителя доводиться 4 книги, видані в країні, а в європейських країнах цей показник становить вже 8 екземплярів».
Які ж основні причини ситуації, що склалася в видавничій сфері України, і чому українці стали так мало читати, тут висловлювання учасників були неоднозначним, але всі присутні погодилися з президентом Української асоціації видавців Олександром Афоніним, що: «економія на книзі сьогодні і виховання нації, що не читає, це безперспективне майбутнє України завтра».

Багато підлітків не цікавляться бібліотеками або читанням і причина цьому від части відсутність мотивацій з боку держави, та недостатньо гостро досліджувана проблематика української книги.
За словами президента Фонду Влади Прокаєвої: «корінням втрати інтересу до читання є, в першу чергу, наявність величезної кількості конкурентів у книг. У сучасних підлітків з’явилися десятки нових занять і альтернатив читанню. Засилля кіноіндустрії, всепоглинаючий Інтернет, ігри, телебачення». «Крім того», - підкреслила Влада, «познайомити з книгою дитину яка тільки пізнає світ і прищепити їй любов до систематичного читання, повинні дорослі – батьки, вчителі, вихователі. Якщо в сім’ї читають, то найчастіше і дитина буде тягнутися до книги. А враховуючи той факт, що більшість українських сімей не в змозі регулярно купувати книги саме бібліотеки залишаються острівцем книжкової культури, місцем, де можна отримати необхідну літературу для навчання, і для душі».

«На сьогоднішній день бібліотеки нездатні самостійно купувати книги. Протягом 5 років, державою не було придбано жодної книги для національних та державних бібліотек України»» – відзначив Георгій Саприкін, директор державної установи «Державна бібліотека України для юнацтва».

Присутні учасники висували основні, на їх думку, чинники, що є проблемними, для розвитку сучасної української літератури та розбудови високоінтелектуального, культурного суспільства, пропонували шляхи виходу з ситуації, що склалася.

В ході жвавої дискусії, додатково були розглянуті питання: невідповідності бібліотечних фондів запитам сучасності, відсутність суттєвої підтримки з боку держави, застаріла система заохочень сучасної молоді до читання.
До засобів боротьби, з ситуацією, відносили пропозиції про: створення квоти в бюджеті (Раїса Сорочинська-Кириленко), прийняття закону «Про меценатство», інвестування з боку великих бізнес структур (Олександр Афонін), контроль над якістю літературної продукції, що випускається (Іван Малкович).

Своє вирішення проблеми популяризації української книги серед молоді, зміцнення інтересу до вітчизняної літератури, залучення молоді до систематичного читання і підвищення інтелектуального і культурного рівня майбутніх поколінь, запропонувала і Влада Прокаєва як президент та засновниця Благодійного фонду «Обдаровані діти - майбутнє України».
За три місяці до прес-конференції державною установою «Державна бібліотека України для юнацтва» на запит Благодійного фонду «Обдаровані діти - майбутнє України», було проведено аналітичне дослідження непокритого читацького попиту юної аудиторії, на підставі якого був сформований узагальнений для всіх юнацьких бібліотек перелік. До якого, увійшли 500 книжок, переважно пізнавальної, енциклопедичної, інформаційної літератури.
Виходячи з цього Фондом Влади Прокаєвої та Державною бібліотекою України для юнацтва, за підтримки Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства культури і туризму України, Міністерства освіти і науки України та Національної спілки письменників України, був розроблений Всеукраїнський благодійний проект «З книгою в серці». В рамках даного проекту щомісячно Фонд буде передавати по комплекту (500 примірників) книг в одну з 23 обласних бібліотек України для юнацтва.

На прес-конференції відбулася передача першого комплекту книжок державній установі «Державна бібліотека України для юнацтва», всі присутні змогли ознайомитися з наповненням комплекту та оцінити значимість внеску Фонду у вирішення проблеми, що була піднята в рамках дискусії.

Присутні активно підтримали ініціативу Влади Прокаєвої як президента Благодійного фонду «Обдаровані діти - майбутнє України» і пообіцяли сприяння в реалізації проекту. Так, Відповідальний секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Олег Яценківський, запропонував зі свого боку підтримку і пошук інвесторів для проекту, а відомий український поет Іван Драч - висловив бажання допомагати проекту «З книгою в серці» та стати флагманом у відродженні української книги.
Дехто з гостей навіть підготував приємній сюрприз для організаторів, передавши під час прес-конференції в фонд проекту «З книгою в серці» книжки від свого імені, тим самим підкріпивши слова підтримки - справою.

Так з благородної ініціативою виступили: Геннадій Удовенко, Ольга Сумська, Ганна Принц, Ірина Садова, Володимир Авраменко, Вікторія Осташ, Людмила Гнатюк, Раїса Сорочинська-Кириленко, газета «Комсомольська правда в Україні», газета «День» - подарувавши цікаву сучасну художню, пізнавальну та освітянську літературу, в більшості власного авторства, або співавторства.


Організатори упевнені, проект «З книгою в серці» послужить на благо розвитку України та доб’ється всіх поставлених цілей!

Контакти для додаткової інформації:
Моб. (067) 409-02-91; тел/факс: (044) 521-60-35; Косинська Ольга

E-mail: office@lytovchenkofoundation.org

Благодійний проект "З книгою в серці" - в Херсоні

Благодійний проект "З книгою в серці" - в Житомирі

Благодійний проект "З книгою в серці" - у Львові

Благодійний проект "З книгою в серці" у Луганську

Благодійний проект "З книгою в серці" у Дніпропетровську

Благодійний проект "З книгою в серці" в Ужгороді

Благодійний проект "З книгою в серці" у Чернігові